klimakonwektory

o klimatyzatorach i wszystkim co z tym związany

klimakonwektory

Postprzez jacko 6 maja 2012, o 13:32

Klimakonwekor podobnie jak klimatyzator jest urządzeniem zaprojektowanym specjalnie do utrzymania zadanej (na sterowniku) temperatury w pomieszczeniu. Tak jak tradycyjne grzejniki klimakonwektor ogrzewa pomieszczenia, tak jak klimatyzatory je schładza. Wymiana ciepła pomiędzy klimakonwektorem a powietrzem w pomieszczeniu jest zapewniana poprzez wentylatory. Wentylatory mogą wdmuchiwać powietrze na wymiennik ciepła klimakonwektora ze zmienną prędkością, pozwala to na utrzymanie stałej temperatury przy zmiennych warunkach w pomieszczeniu. W trybie chłodzenia następuje zjawisko wykraplania wilgoci na powierzchni wymiennika ciepła, co w efekcie skutkuje osuszeniem powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dodatkowo klimakonwektor posiada system odprowadzania skroplin, wykorzystywany w trybie chłodzenia.
jacko
 
Posty: 8
Dołączył(a): 10 lut 2012, o 09:39

Re: klimakonwektory

Postprzez admin 1 wrz 2013, o 19:32

Dotykamy następnego problemu jak wielkość strumienia przepływu w instalacji solarnej.
Opowiem jak ja to robię:
Otóż jest to jeden z parametrów instalacji solarnej nie dobierany teoretycznie a z góry narzucony przez producenta (konstruktora) i wynosi 2-3 litrów na minutę dla jednego kolektora o powierzchni około 2m2. Przyjmijmy tą wielkość jako aksjomat i nie rozwodźmy się dla czego tak jest bo to jest funkcją sprawności i efektywności i tak przyjmuje większość producentów. I tak będzie dla harfy jak i meandra.
Otóż na każdej instalacji trzeba zastosować takie urządzenie do badania tego przepływu a będzie nim rotametr lub wodomierz, jest jeszcze trzeci sposób ale o tym później. Jeżeli stosuję w instalacji 2 kolektory to przepływ ustawiam na około 6 l/min, Są instalacje mniej i bardziej skomplikowane co wcale nie znaczy, że te mniej są gorsze ale zapewniam Cię, że jeżeli założysz sobie wodomierz ( z odzysku 20 zł ) to przez pewien czas oczu nie oderwiesz a i będziesz widział czy instalacja pracuje czy nie i jakie ma osiągi i czy zwiększyć przepływ czy zmniejszyć.
A tak na marginesie na swojej instalacji to mam licznik ciepła i jeszcze UPS z akumulatorem 90 Ah ale nie mam naczynia wzbiorczego co wcale nie znaczy, że układ jest pozbawiony kompensacji ciśnienia.
Jeżeli 3 kolektory to przepływ wynosi ok. 8l/min jeżeli stosuję baterię składającą się z 10 kolektorów i będzie to układ szeregowo równoległy bo więcej jak 5 w rzędzie nie jest zalecane to przepływ będę ustawiał na poziomie prawie 25/min. Oczywiście jest to przepływ ustawiany na poziomie kotłowni i będzie on taki sam w każdym punkcie instalacji. Pomijam wielkość oporów na instalacji bo te określam z długości instalacji i jej średnicy, gdzie pompę dobieram tak aby max. wielkość przepływu wynikająca z ilości kolektorów była zapewniona. Dławienie jeżeli jest konieczne na zaworze, jeżeli pompa nie daje rady wymiana na nieco mocniejszą.
Trzeci sposób jest już bardziej wyrafinowany i wymaga zastosowania elektroniki z automatyczną regulacją obrotów pompy i tu przepływ regulowany jest automatycznie w zależności od różnicy temperatur zasilania i powrotu czynnika. i czy to będzie zestaw składający się z jednego kolektora czy dziesięciu różnicę ustawiam na poziomie 15-18 stopni. A ten parametr jest wynikiem długotrwałych doświadczeń.
Wracając do naszego przedmówcy: jeżeli zastosowałeś w kolektorze 10 rur fi 8 to nie zastanawiaj się jaki będzie przepływ wywołany grawitacją tylko wymuś na jednym kolektorze 2-3 litry na minutę, na cały zestaw 3 kolektory 8 litrów to będzie dla 30 rurek przepływ 0,26l/jedną rurkę/minutę. Taki przepływ zapewni Tobie skuteczny odbiór ciepła z absorbera.
admin
Administrator
 
Posty: 85
Dołączył(a): 8 lut 2012, o 16:39

Re: klimakonwektory

Postprzez admin 1 wrz 2013, o 19:33

czy widział ktoś z was pompę dającą się zastosować w kolektorze taką co by była zasilana na 12V. Tak kombinuję żeby zastosować ogniwo słoneczne do zasilania takiej pompki ... i mielibyśmy 100% free ogrzewanko :)[/quote] Możesz wypróbować pompy obiegowe od ogrzewań wnętrz autobusów (mam taką od Autosana chyba). Trochę duże przekroje wlotów, korpusy przeważnie al, ale to silniki prądu stałego, więc super łatwe regulacje obrotów (przepływu). No i za grosze. I projektowane do ganiania petryga przy 80 st C. Konkretnie chodzi mi o te przepływy w harfie.
Gdyby harfa była taka zła to chyba producenci by jej nie robili.

Poza tym jeśli nawet w jednej z rurek był mniejszy przepływ to z natury rzeczy powinna się ona nagrzewać bardziej , co powinno mimo wszystko wymusić ruch cieczy.
Plusem tego było by tylko zwiększenie temperatury na wyjściu z danej rurki i nie zmienia to faktu że dalej wspomaga nas grawitacja.

Z meandrem nie było by już tak łatwo , chyba że był by to tylko jeden kolektor.
A co jak będzie ich więcej?
W jaki wtedy sposób będzie ustalany przepływ między panelami ?
I tu również sadzę że wpłynie na to grawitacja chociaż w mniejszym stopniu ze względu na głównie poziome ułożenie rurek.
admin
Administrator
 
Posty: 85
Dołączył(a): 8 lut 2012, o 16:39


Powrót do klimatyzatory


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron